Walka z zanieczyszczeniem powietrza

22.11.2020, 10:39 0 komentarzy
Walka z zanieczyszczeniem powietrza

Dzień Czystego Powietrza można było obchodzić zaledwie parę dni temu.Z tego właśnie powodu powinno się nabrać nieco refleksji dotyczących dużego problemu, który daje o sobie znać w obrębie całej Polski. Mowa tu istotnie o smogu, który z pewnością może być dla wszystkich ludzi naprawdę niezwykle niszczycielski. Niekorzystne toksyny, którymi oddychamy w sumie każdego dnia, niewątpliwie mają do czynienia z rozpowszechnianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już mniej więcej rok. Niewątpliwie warto cyklicznie informować czym jest degradacja powietrza bądź jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.

Raptem w kilku telewizyjnych programach, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza poruszony został ten właśnie temat. W głównej mierze należy zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie w Polsce rozpoczął się grzewczy sezon, a wraz z nim wrócił również problem ze smogiem. Dobrym sposobem aby zabezpieczyć się przeciwko zatruciu środowiska jest skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Mniej więcej połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy my sami w naszych domach, o czym napomknął Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zniweczymy kotłów zanieczyszczających powietrze, nie rozwiążemy tego kłopotu.

A ponadto, w walkę ze zdegradowanym powietrzem przyłączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Produkowana przez wymienioną spółkę energia, za około dziesięć lat okaże się zeroemisyjna, jak zadeklarował Piotr Woźny, prezes spółki. Miejmy na uwadzę również to, iż kłopot ze smogiem oraz z SARS-CoV-2 można ze sobą swobodnie połączyć. Pandemia COVID dała o sobie znać w lokalizacjach o ogromnie wysokiej degradacji powietrza, czyli we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.

Jeśli chodzi o smog bezspornie należy również być świadomym tego, co w praktyce jest fundamentalną tego przyczyną. Zatem jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu wielu niszczycielskich substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wszystkich aspektów jest nieprawdopodobnie istotna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Tagi:

Zostaw komentarz