Międzynarodowy Dzień Tolerancji - jakie ma założenia?

19.11.2020, 14:58 0 komentarzy
Międzynarodowy Dzień Tolerancji - jakie ma założenia?

Praktycznie 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO został wyznaczony Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który świętuje się 16 listopada. Z brakiem tolerancji codziennie boryka się wiele osób i właśnie ta data ma o tym przypominać. Komunikat do licznych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego rodzaju jest pretekstem do tego, żeby zajęli się rozwiązaniem tego sporego problemu. Edukacja, ale też prowadzenie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu propagowanie akceptacji oraz zmniejszenie się gnębienia osób dyskryminowanych, co zdaniem organizacji UNESCO jest korzystną metodą przeciwdziałania różnym szkodliwym zachowaniom w tym zakresie.

Cała ta aktywność została wywołana przez systematycznie wywoływane akty przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji. Zarejestrowano jednak, że to właśnie te mniejszości zmagają się z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników. Objawy braku aceptacji są okrutnie krzywdzące dla osób szykanowanych, dlatego również celebrowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma alarmować o różnego rodzaju sytuacjach, w których dochodzi do agresji, a także pomóc w wyszukaniu głównych przyczyn ukazania się nietolerancji. Żeby dociec, czym faktycznie jest szanowanie nie swoich praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz zaakceptowanie różnic indywidualnych, przydatne są tego typu działania, które z całą pewnością stają się pomocne w tym zakresie. Równie dobrze ma pouczać, uczyć umiejętność słuchania drugiego człowieka, zrozumienia innych ludzi, a także dostrzegania różnych kultur.

Jak w Polsce świętuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast ogłosili jednogłośny apel, w którym przedstawiają niebywałe poparcie dla ofiar fizycznej oraz werbalnej przemocy wynikającej z homofobii oraz rasizmu. Pod generalnym manifestem podpisał się między innymi prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski zasygnalizował, że solidarność tego dnia będzie wyrażana przez zawieszanie różnobarwnych banerów, jak i podświetlania wielu budynków. W tęczowych barwach został oświetlony wyjątkowo Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Tagi:

Zostaw komentarz